1. Status prawny i organizacja jednostki.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej jest jednostką organizacyjną Powiatu Średzkiego nie posiadającą osobowości prawnej, wchodzącą w skład administracji zespolonej, działającą w formie jednostki budżetowej.
Statut PCPR oraz regulamin organizacyjny stanowią odpowiednio załączniki Nr 1 i 2.
2. Przedmiot działalności i kompetencje jednostki .
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej realizuje przede wszystkim zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej z dnia 29. listopada 1990 roku:
1. Organizuje i zapewnia usługi o określonym standardzie w domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym oraz kieruje osoby ubiegające się o przyjęcie do domu pomocy społecznej.
2. Realizuje powiatowÄ… strategiÄ™ rozwiÄ…zywania problemÃłw spoÅ‚ecznych.
3. Udziela informacji o prawach i uprawnieniach.
4. Organizuje specjalistyczne poradnictwo.
5. Organizuje interwencjÄ™ kryzysowÄ….
6. Zapewnia szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej z terenu powiatu.
7. Organizuje doradztwo metodyczne dla oÅ›rodkÃłw pomocy spoÅ‚ecznej i pracownikÃłw socjalnych.
8. Organizuje powiatowe ośrodki wsparcia.
9. Udziela pomocy w integracji ze Å›rodowiskiem osobom opuszczajÄ…cym niektÃłre rodzaje placÃłwek opiekuÅ„czo wychowawczych, zakÅ‚adÃłw dla nieletnich i rodzin zastÄ™pczych.
10. Zapewnia opiekÄ™ i wychowanie dzieciom caÅ‚kowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicÃłw oraz dzieciom niedostosowanym spoÅ‚ecznie, w szczegÃłlnoÅ›ci poprzez prowadzenie i organizowanie oÅ›rodkÃłw adopcyjno-opiekuÅ„czych, placÃłwek opiekuÅ„czo-wychowawczych, w tym ognisk wychowawczych, Å›wietlic i klubÃłw Å›rodowiskowych o zasiÄ™gu ponadgminnym dla dzieci i mÅ‚odzieży, a także tworzenie i wdrażanie programÃłw pomocy dziecku i rodzinie.
11. Przyznaje pomoc pieniężnÄ… na usamodzielnienie oraz pokrywanie wydatkÃłw zwiÄ…zanych z kontynuowaniem nauki osobom opuszczajÄ…cym niektÃłre typy placÃłwek opiekuÅ„czo-wychowawczych, schroniska, zakÅ‚ady poprawcze, domy pomocy spoÅ‚ecznej i rodziny zastÄ™pcze.
12. Organizuje opiekÄ™ w rodzinach zastÄ™pczych oraz udziela pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztÃłw utrzymania umieszczonych w nich dzieci.
13. Podejmuje inne działania wynikające z rozeznanych potrzeb.
14. Realizuje inne zadania przewidziane w odrębnych ustawach.
Z zakresu administracji rzÄ…dowej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje w szczegÃłlnoÅ›ci nastÄ™pujÄ…ce zadania:
1. Organizuje i zapewnia funkcjonowanie powiatowego oÅ›rodka wsparcia dla osÃłb z zaburzeniami psychicznymi.
2. Udziela pomocy uchodźcom.
Z zakresu ustawy o rehabilitacji zawodowej i spoÅ‚ecznej osÃłb niepeÅ‚nosprawnych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje w szczegÃłlnoÅ›ci nastÄ™pujÄ…ce zadania:
1. Udziela osobom niepełnosprawnym pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej.
2. Udziela dofinansowania do wysokoÅ›ci 50% oprocentowania kredytÃłw bankowych, zaciÄ…gniÄ™tych przez osoby niepeÅ‚nosprawne na kontynuowanie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, prowadzenie wÅ‚asnego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego.
3. Dokonuje zwrotu kosztÃłw poniesionych przez pracodawcÄ™ na organizacjÄ™ nowych lub przystosowanie istniejÄ…cych stanowisk pracy dla osÃłb niepeÅ‚nosprawnych bezrobotnych lub poszukujÄ…cych pracy i nie pozostajÄ…cych w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez Powiatowy UrzÄ…d Pracy.
4. Dokonuje zwrotu kosztÃłw poniesionych przez pracodawcÄ™ na wynagrodzenia osÃłb niepeÅ‚nosprawnych bezrobotnych lub poszukujÄ…cych pracy i nie pozostajÄ…cych w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez Powiatowy UrzÄ…d Pracy oraz skÅ‚adki na ubezpieczenie spoÅ‚eczne od tych wynagrodzeÅ„.
5. Dofinansowuje turnusy rehabilitacyjne.
6. Dofinansowuje szkolenia organizowane przez Powiatowy UrzÄ…d Pracy dla osÃłb niepeÅ‚nosprawnych.
7. Organizuje likwidacjÄ™ barier w mieszkaniu osÃłb niepeÅ‚nosprawnych.
8. Dofinansowuje sport, kulturÄ™, rekreacje i turystykÄ™ osÃłb niepeÅ‚nosprawnych.
9. Dofinansowuje zaopatrzenie w sprzÄ™t ortopedyczny, rehabilitacyjny oraz Å›rodki pomocnicze przyznawane osobom niepeÅ‚nosprawnym na podstawie odrÄ™bnych przepisÃłw.
10. Finansuje w części lub w caÅ‚oÅ›ci koszty tworzenia i dziaÅ‚ania warsztatÃłw terapii zajÄ™ciowej.
W zakresie dziaÅ‚alnoÅ›ci Powiatowego ZespoÅ‚u do Spraw Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje w szczegÃłlnoÅ›ci nastÄ™pujÄ…ce zadania:
1. Organizuje i przeprowadza prace zwiÄ…zane z obsÅ‚ugÄ… administracyjnÄ… i biurowÄ… orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci dzieci do 16-go roku życia oraz osÃłb powyżej 16-go roku życia.
2. Wydaje orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
3. Osoby sprawujÄ…ce funkcje i ich kompetencje.
Struktura osÃłb pracujÄ…cych w PCPR w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej:
- kierownik jednostki “ mgr Monika Międzyrzecka;
- zastÄ™pca kierownika ds. opiekuÅ„czo- wychowawczych i interwencji kryzysowej “
mgr Katarzyna Misiuna;
4. Majątek i struktura własnościowa jednostki - patrz majątek i struktura własnościowa powiatu.
5. Tryb działania jednostki.
1) PCPR w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej pracuje w dni robocze od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w godzinach 7.30 “ 15.30.
2) Petent może uzyskać rÃłÅ¼ne informacje zwiÄ…zane z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Centrum pod numerami telefonÃłw:
- (071) 317 46 32
- (071) 396 62 40 - fax
- bezpłatna infolinia 0-800 166 108.
UchwaÅ‚Ä… Rady Powiatu z dnia 28.10.2003 r. Nr XIII/23/2003 przyjÄ™ty zostaÅ‚ Program DziaÅ‚aÅ„ na Rzecz OsÃłb NiepeÅ‚nosprawnych w Powiecie Åšredzkim ÅšlÄ…skim “ zaÅ‚Ä…cznik Nr 19
Na podstawie uchwaÅ‚y Rady Powiatu z dnia 09.09.2003 roku nr XII/72/2003 przyjÄ™ta zostaÅ‚a „Strategia RozwiÄ…zywania ProblemÃłw SpoÅ‚ecznych” w Powiecie Åšredzkim ÅšlÄ…skiem “ zaÅ‚Ä…cznik Nr 20
Powiatowy ZespÃłÅ‚ do spraw Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
Powiatowy ZespÃłÅ‚ do Spraw Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
1. został powołany zarządzeniem Starosty Powiatu Średzkiego Nr 30/2002 dnia 26.06.2002 r.,
2. aktualna siedziba zespołu : ul. Kilińskiego 28 w Środzie Śl.
tel. 071 - 317 25 29
3. petenci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godz. 730 do 1530,
4. zespÃłÅ‚ liczy obecnie 15 specjalistÃłw:
- przewodniczący zespołu,
- 6 lekarzy ( 2 pediatrÃłw, 2 internistÃłw, psychiatra, ortopeda)
- 2 psychologÃłw,
- pedagog,
- doradca zawodowy,
- 4 pracownikÃłw socjalnych
ZespÃłÅ‚ wydaje odpowiednio orzeczenia o:
- niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci osÃłb, ktÃłre nie ukoÅ„czyÅ‚y 16 roku życia,
- stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci osÃłb, ktÃłre ukoÅ„czyÅ‚y 16 rok życia,
- wskazaniach do ulg i uprawnieÅ„ osÃłb posiadajÄ…cych orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolnoÅ›ci do pracy, o ktÃłrych mowa w art. 5 i 62 cytowanej niżej ustawy.
Aby uzyskać w/w orzeczenie należy zgłosić się do tu. Zespołu.
Prowadzony jest rejestr wnioskÃłw zÅ‚ożonych do ZespoÅ‚u, w ktÃłrym zaznaczone jest data wpÅ‚ywu wniosku, numer sprawy, imiÄ™ i nazwisko osoby, adres zamieszkania, wiek, wyksztaÅ‚cenie, zatrudnienie, cel skÅ‚adania orzeczenia, data posiedzenia skÅ‚adu, orzeczenie skÅ‚adu o zaliczeniu lub nie zaliczeniu do osÃłb niepeÅ‚nosprawnych lub do stopnia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, charakter orzeczenia ( trwaÅ‚y czy okresowy), wskazania, data dorÄ™czenia orzeczenia, data wniesienia odwoÅ‚ania, orzeczenie tut. ZespoÅ‚u, orzeczenie organu odwoÅ‚awczego, data wydania legitymacji i inne uwagi.
Po wypeÅ‚nieniu w/w drukÃłw wraz z doÅ‚Ä…czonÄ… dokumentacjÄ… medycznÄ… ( np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, karty porady specjalistycznej, konsultacje specjalistyczne, wyniki badaÅ„ radiologicznych, EEG itp., kopie orzeczenia innego organu) , należy zÅ‚ożyć w tut. Zespole. Wniosek zostaje rozpatrzony nie pÃłÅºniej niż w terminie miesiÄ…ca od daty jego zÅ‚ożenia; do 2 m-cy w przypadku spraw szczegÃłlnie skomplikowanych lub wymagajÄ…cych badaÅ„ specjalistycznych lub innych konsultacji. Po zÅ‚ożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnieÅ„ tut. ZespÃłÅ‚ zwraca siÄ™ do wÅ‚aÅ›ciwego organu o przesÅ‚anie kopii peÅ‚nego orzeczenia.
Po zarejestrowaniu wniosku i po dokonaniu jego wstÄ™pnej analizy przeprowadzonej przez lekarza orzecznika, zostaje ustalony termin posiedzenia zespoÅ‚u orzekajÄ…cego. Osoba zainteresowana otrzymuje wezwanie na posiedzenie co najmniej 14 dni przed dniem posiedzenia ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Obecność jest obowiÄ…zkowa. Jeżeli stan zdrowia osoby nie pozwala jej na uczestnictwo na posiedzeniu skÅ‚adu orzekajÄ…cego i jest to poÅ›wiadczone zaÅ›wiadczeniem lekarskim oraz dokumentacja medyczna doÅ‚Ä…czona do wniosku jest wystarczajÄ…ca, można orzec zaocznie na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej. Jedynie ubieganie siÄ™ o orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnieÅ„ wymaga osobistego stawiennictwa. ZaÅ›wiadczenie lekarskie doÅ‚Ä…czone do wniosku nie może być wydane wczeÅ›niej niż 30 dni przed dniem jego zÅ‚ożenia. Po posiedzeniu skÅ‚adu orzekajÄ…cego osobie zostaje wydane orzeczenie o zaliczeniu lub odmowa zaliczania do stopnia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, zaliczenie lub odmowa zaliczenia do osÃłb niepeÅ‚nosprawnych lub orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnieÅ„.
Od powyższych orzeczeÅ„ przysÅ‚uguje stronie odwoÅ‚anie do WojewÃłdzkiego ZespoÅ‚u do Spraw Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci we WrocÅ‚awiu w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia za poÅ›rednictwem zespoÅ‚u, ktÃłry orzeczenie wydaÅ‚. Nie przysÅ‚uguje odwoÅ‚anie od orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnieÅ„
Jeżeli osoba zÅ‚oży odwoÅ‚anie a po jego rozpatrzeniu tut. ZespÃłl uzna, że znalazÅ‚ podstawÄ™ do zamiany orzeczenia “ wydaje nowe orzeczenie; jeżeli uzna, że nie znalazÅ‚ podstaw do zmiany orzeczenia - caÅ‚e akta sprawy zostajÄ… przesÅ‚ane do drugiej instancji , o czym pisemnie jest powiadomiona osoba zainteresowana.
Pracę Zespołu regulują:
A/ ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spoÅ‚ecznej oraz zatrudnieniu osÃłb niepeÅ‚nosprawnych ( Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.)
Zgodnie z art. 6a:
1. Starosta w ramach zadaÅ„ z zakresu administracji rzÄ…dowej powoÅ‚uje i odwoÅ‚uje powiatowy zespÃłÅ‚ do spraw orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, zwany dalej powiatowym zespoÅ‚em, po uzyskaniu zgody wojewody oraz przedkÅ‚ada wojewodzie informacje o realizacji zadaÅ„,
2. Wojewoda po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii starostÃłw ustala obszar dziaÅ‚ania powiatowego zespoÅ‚u do spraw orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, ktÃłry może obejmować swoim zasiÄ™giem wiÄ™cej niż jeden powiat, oraz siedziby wyjazdowych skÅ‚adÃłw orzekajÄ…cych w powiatach, w ktÃłrych nie powoÅ‚ano powiatowego zespoÅ‚u,
3. Powiatowy zespÃłÅ‚ dziaÅ‚ajÄ…cy w mieÅ›cie na prawach powiatu może być nazwany ,,miejskim zespoÅ‚em do spraw orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci”. Przepis ust. 1 stosuje siÄ™ odpowiednio.
4. WojewÃłdzki zespÃłÅ‚ do spraw orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, zwany dalej ,,wojewÃłdzkim zespoÅ‚em”, powoÅ‚uje i odwoÅ‚uje wojewoda,
Zgodnie z ustawÄ… o rehabilitacji zawodowej i spoÅ‚ecznej oraz zatrudnieniu osÃłb niepeÅ‚nosprawnych ustala siÄ™ trzy stopnie niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci :
1. znaczny, do ktÃłrego zalicza siÄ™ osobÄ™ z naruszonÄ… sprawnoÅ›ciÄ… organizmu, niezdolnÄ… do pracy albo zdolnÄ… do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagajÄ…cÄ…, w celu peÅ‚nienia rÃłl spoÅ‚ecznych, staÅ‚ej lub dÅ‚ugotrwaÅ‚ej opieki innych osÃłb w zwiÄ…zku z niezdolnoÅ›ciÄ… do samodzielnej egzystencji,
2. umiarkowany, do ktÃłrego zalicza siÄ™ osobÄ™ z naruszonÄ… sprawnoÅ›ciÄ… organizmu, niezdolnÄ… do pracy albo zdolnÄ… do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagajÄ…cÄ… czasowej albo częściowej pomocy innych osÃłb w celu peÅ‚nienia rÃłl spoÅ‚ecznych,
3. lekki, do ktÃłrego zalicza siÄ™ osobÄ™ o naruszonej sprawnoÅ›ci organizmu, powodujÄ…cej w sposÃłb istotny obniżenie zdolnoÅ›ci do wykonywania pracy, w porÃłwnaniu do zdolnoÅ›ci, jakÄ… wykonuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z peÅ‚nÄ… sprawnoÅ›ciÄ… psychicznÄ… i fizycznÄ…, lub majÄ…ca ograniczenia w peÅ‚nieniu rÃłl spoÅ‚ecznych dajÄ…ce siÄ™ kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, Å›rodki pomocnicze lub Å›rodki techniczne.
Osoby, ktÃłre nie ukoÅ„czyÅ‚y 16 rok życia zaliczane sÄ… do osÃłb niepeÅ‚nosprawnych, jeżeli majÄ… naruszonÄ… sprawność fizycznÄ… lub psychicznÄ… o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesiÄ™cy, z powodu wady wrodzonej, dÅ‚ugotrwaÅ‚ej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodujÄ…cÄ… konieczność zapewnienia im caÅ‚kowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposÃłb przewyższajÄ…cy wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
W orzeczeniach o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci oraz o wskazaniach do ulg i uprawnieÅ„ skÅ‚ad orzekajÄ…cy ustala wskazania, w szczegÃłlnoÅ›ci do:
1. odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby,
2. szkolenia, w tym specjalistycznego,
3. zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,
4. uczestnictwa w terapii zajęciowej,
5. konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
6. korzystania z systemu Å›rodowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie siÄ™ korzystanie z usÅ‚ug socjalnych, opiekuÅ„czych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych przez sieć instytucji pomocy spoÅ‚ecznych, organizacje pozarzÄ…dowe oraz inne placÃłwki,
7. konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
8. koniecznoÅ›ci staÅ‚ego wspÃłÅ‚udziaÅ‚u na co dzieÅ„ opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
9. speÅ‚niania przez osobÄ™ niepeÅ‚nosprawnÄ… przesÅ‚anek okreÅ›lonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. “ Prawo o ruchu drogowym.
WÅ‚aÅ›ciwość miejscowÄ… zespoÅ‚u orzekajÄ…cego ustala siÄ™ wedÅ‚ug miejsca pobytu w przypadku osÃłb:
1. bezdomnych,
2. przebywajÄ…cych poza miejscem staÅ‚ego pobytu ponad dwa miesiÄ…ce ze wzglÄ™dÃłw zdrowotnych lub rodzinnych,
3. przebywających w zakładach karnych i poprawczych,
4. przebywajÄ…cych w domach pomocy spoÅ‚ecznej i oÅ›rodkach wsparcia w rozumieniu przepisÃłw o pomocy spoÅ‚ecznej.
B/ rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ( Dz. U. Nr 139, poz.1328)
Rozporządzenie określa:
1. szczegÃłÅ‚owe zasady wydawania orzeczeÅ„ o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci lub o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci oraz orzeczeÅ„, o ktÃłrych mowa w art. 5a wyżej cytowanej ustawy, tryb postÄ™powania przy orzekaniu, skÅ‚ad i sposÃłb powoÅ‚ywania i odwoÅ‚ywania czÅ‚onkÃłw zespoÅ‚Ãłw orzekajÄ…cych a także sposÃłb dziaÅ‚ania powiatowych i wojewÃłdzkich zespoÅ‚Ãłw orzekajÄ…cych o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci lub o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci,
2. rodzaj i zakres wymaganych kwalifikacji czÅ‚onkÃłw zespoÅ‚u orzekajÄ…cego oraz tryb postÄ™powania przy wydawaniu zaÅ›wiadczeÅ„ uprawniajÄ…cych do orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci lub o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci,
3. warunki organizacyjne i techniczne pomieszczeÅ„ dla zespoÅ‚Ãłw orzekajÄ…cych, zapewniajÄ…ce dostÄ™p do tych pomieszczeÅ„ osobom niepeÅ‚nosprawnym,
4. tryb przeprowadzania szkoleÅ„ i minima programowe dla specjalistÃłw powoÅ‚anych do zespoÅ‚Ãłw orzekajÄ…cych oraz wyboru oÅ›rodkÃłw szkoleniowych upoważnionych do prowadzenia szkoleÅ„,
5. standardy w zakresie kwalifikowania oraz postępowania dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także oznaczenia symboli przyczyn niepełnosprawności,
6. wzory i terminy skÅ‚adania informacji o realizacji zadaÅ„, o ktÃłrych mowa w art.6a ust.1 i art. 6c ust.7 ustawy,
- wzÃłr legitymacji dokumentujÄ…cych niepeÅ‚nosprawność lub stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci oraz organy uprawnione do ich wystawiania.
W okresie od 2000 r. do 30.11.2003 r. wydano łącznie 2.592 orzeczeń, w tym:
a. osoby, ktÃłre ukoÅ„czyÅ‚y 16 rok życia:
- do lekkiego stopnia niepełnosprawności zaliczono 754 osoby,
- do umiarkowanego stopnia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci zaliczono 527 osÃłb,
- do znacznego stopnia niepełnosprawności zaliczono 192 osoby,
- odmÃłwiono zaliczenia do w/w stopni niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci 142 osobom.
b. dzieci, ktÃłre nie ukoÅ„czyÅ‚y 16 roku życia:
- zaliczono do osÃłb niepeÅ‚nosprawnych 709 dzieci
- nie zaliczono do osÃłb niepeÅ‚nosprawnych 268 dzieci,
Wydano 754 legitymacje dla osÃłb niepeÅ‚nosprawnych.
Wzory drukÃłw wraz z wyjaÅ›nieniem stanowiÄ… odpowiednio zaÅ‚Ä…czniki Nr 3 “ 8.