VI. Działalność Środowiskowego Domu Samopomocy przy PCPR w Środzie Śląskiej
Przy przyjęciu użytkownika do domu należy zebrać od niego lub jego przedstawiciela ustawowego informacje (wywiad) i ocenić zakres i poziom sprawności pozwalających danej osobie na korzystanie z ofert domu oraz stan fizyczny i psychiczny domownika. I tak:
1. Użytkownika, jego rodzinę lub przedstawiciela ustawowego informuje się o funkcjach domu, zasadach jego działania i o obowiązującej procedurze przyjęcia przed jej rozpoczęciem oraz o regulaminie organizacyjnym domu,
2. Wywiad od użytkownika (gÅ‚Ãłwnie od osÃłb psychicznie chorych), a w przypadku braku możliwoÅ›ci zebrania wywiadu od użytkownika - wywiad od przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego o istotnych sprawach dotyczÄ…cych osoby przyjmowanej do domu obejmujÄ…cych dane m. in. o:
2.1. gÅ‚Ãłwnych oczekiwaniach użytkownika (opiekuna), jego problemach, dolegliwoÅ›ciach, objawach, skargach, etc.,
2. 2. sytuacji socjalno “ bytowej użytkownika i jego rodziny,
2. 3. sytuacji rodzinnej użytkownika,
2. 4. przebiegu choroby,
2. 5. ostatniej hospitalizacji,
2. 6. leczeniu w poradni zdrowia psychicznego,
2. 7. zażywanych lekach.
3. Ocena stanu psychicznego użytkownika. Ocena stanu psychicznego może być dokonana w pierwszych dniach pobytu użytkownika w domu:
3.1. pisemna zgoda użytkownika lub jego przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego “ za zgodÄ… użytkownika “ na przyjÄ™cie do domu w formie „kontraktu”, w ktÃłrym zadeklaruje udziaÅ‚ w wybranych zajÄ™ciach itp. podpisany przez użytkownika lub jego przedstawiciela ustawowego i kierownika domu,
3.2. rozpoznanie psychiatryczne na podstawie skierowania lekarza psychiatry lub w przypadku osÃłb niepeÅ‚nosprawnych intelektualnie “ lekarza psychiatry, neurologa lub lekarza rodzinnego w przypadku domu typu „AB” psychologa,
3.3. ocena stanu psychicznego, ktÃłrej dokonuje psycholog, powinna zawierać informacje o: poziomie funkcjonowania, orientacji, kontakcie emocjonalnym, kontakcie intelektualnym, zaburzeniach myÅ›lenia, nastroju i aktywnoÅ›ci,
4. Wstępna ocena umiejętności życia codziennego,
5. Wstępna ocena funkcjonowania interpersonalnego i społecznego
Wstępna ocena stanu fizycznego (w tym higienicznego) użytkownika dokonana przez pielęgniarkę lub lekarza bądź kierownika domu na podstawie oglądu i ewent. zaświadczeń lekarskich.
Dom prowadzi dokumentację zbiorczą i dokumentację indywidualną każdego użytkownika.
Dokumentacja zbiorcza obejmuje:
1. informację o osobach oczekujących na przyjęcie do domu,
2. informacjÄ™ o osobach przyjÄ™tych do domu “ aktualnÄ… ewidencjÄ™ użytkownikÃłw, sporzÄ…dzonÄ… na podstawie aktualnego kontraktu przyznajÄ…cego Å›wiadczenia w domu,
3. ewidencjÄ™ obecnoÅ›ci użytkownikÃłw,
4. ewidencjÄ™ byÅ‚ych użytkownikÃłw utrzymujÄ…cych kontakt z domem, z zaznaczeniem rodzaju i zakresu usÅ‚ug, z ktÃłrych bÄ™dÄ… korzystać
5. informacjÄ™ o osobach przebywajÄ…cych czasowo w szpitalu psychiatrycznym,
6. informacjÄ™ o osobach, ktÃłrzy przeszli do domu pomocy spoÅ‚ecznej,
7. dzienniki pracy pracownikÃłw.
Dokumentacja indywidualna zawiera dane personalne użytkownika “ imiÄ™ i nazwisko, pÅ‚eć, datÄ™ urodzenia, stan cywilny, adres zamieszkania, numer telefonu, wyksztaÅ‚cenie, zawÃłd, status prawny, informacje zawarte w wywiadzie Å›rodowiskowym (rodzinnym), rodzaj i stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, informacjÄ™ o przyjÄ™ciu, postÄ™powaniu wspierajÄ…co“rehabilitacyjnym, jego wynikach, nazwisko i numer telefonu sÅ‚użbowego lekarza prowadzÄ…cego oraz kontakt z rodzinÄ… lub osobÄ… bliskÄ…, wskazanÄ… przez użytkownika, itp.
Dokumentacja indywidualna zawiera ponadto: decyzjÄ™ administracyjnÄ… przyznajÄ…cÄ… usÅ‚ugi Å›wiadczone przez dom, datÄ™ przyjÄ™cia do domu, pisemnÄ… proÅ›bÄ™ użytkownika lub “ za zgodÄ… użytkownika “ jego przedstawiciela ustawowego, lub faktycznego opiekuna o przyjÄ™cie do domu, opis postÄ™powania wspierajÄ…co “ rehabilitacyjnego, notatki z przebiegu tego postÄ™powania i ocenÄ™ wynikÃłw postÄ™powania, wniosek poradni zdrowia psychicznego lub poradni neurologicznej lub innej specjalistycznej placÃłwki opieki zdrowotnej, w ktÃłrym stwierdza siÄ™, że pobyt danej osoby w domu ze wzglÄ™dÃłw zdrowotnych jest wskazany, ocenÄ™ psychologa lub konsultanta psychiatry domu stwierdzajÄ…, że dana osoba może uzyskać w domu merytoryczne wsparcie, datÄ™ przerwania lub zakoÅ„czenia postÄ™powania wspierajÄ…co“rehabilitacyjnego w domu.
DokumentacjÄ™ indywidualnÄ… przechowuje siÄ™ w sposÃłb uniemożliwiajÄ…cy do niej dostÄ™p osobom nieupoważnionym i przetwarzanie danych osobowych zawartych w dokumentacji bez zgody osoby zainteresowanej.
Postępowanie wspierająco“rehabilitacyjne
Postępowanie wspierająco“rehabilitacyjne obejmuje:
- opracowanie indywidualnego planu postępowania wspierająco“rehabilitacyjnego,
- samo postÄ™powanie i notatki z przebiegu postÄ™powania. W planie postÄ™powania wspierajÄ…co“ rehabilitacyjnego, w domu „AB” uwzglÄ™dnia siÄ™ postÄ™powanie wobec rodzicÃłw lub opiekunÃłw prawnych użytkownikÃłw domu.
Indywidualny plan postÄ™powania wspierajÄ…co “ rehabilitacyjnego dostosowany do potrzeb i możliwoÅ›ci psychofizycznych użytkownika opracowuje zespÃłÅ‚ wspierajÄ…co “ rehabilitacyjny przy udziale użytkownika i jego opiekuna. Jego wdrażanie i koordynacjÄ™ powierza siÄ™ asystentowi prowadzÄ…cemu.
Użytkownik (lub jego opiekun) wyraża pisemnÄ… zgodÄ™ na postÄ™powanie wspierajÄ…co “ rehabilitacyjne lub w formie „kontraktu”.
PostÄ™powanie wspierajÄ…co “ rehabilitacyjne obejmuje: trening umiejÄ™tnoÅ›ci samoobsÅ‚ugi i zaradnoÅ›ci życiowej i funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych i interpersonalnych, trening umiejÄ™tnoÅ›ci spÄ™dzania czasu wolnego oraz inne formy postÄ™powania, w tym ewent. przygotowujÄ…ce do podjÄ™cia pracy na chronionym lub wolnym rynku pracy.
Trening umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej obejmuje:
- samoobsÅ‚ugÄ™ “ m. in. dotyczÄ…cÄ… takich czynnoÅ›ci, jak np. samodzielne jedzenie, mycie siÄ™, ubieranie i zaÅ‚atwianie potrzeb fizjologicznych,
- zaradność życiowÄ… i funkcjonowanie w codziennym życiu “ m. in. dotyczÄ…cÄ… takich czynnoÅ›ci jak przygotowanie posiÅ‚kÃłw (terapia kulinarna), pranie, dbanie o osobistÄ… higienÄ™ i wyglÄ…d zewnÄ™trzny, gospodarowanie pieniÄ™dzmi, dokonywanie zakupÃłw, dbanie o czystość i porzÄ…dek we wÅ‚asnym mieszkaniu, etc.
Trening umiejętności społecznych i interpersonalnych obejmuje:
- nawiÄ…zywanie i utrzymywanie kontaktÃłw spoÅ‚ecznych,
- aktywność i odpowiedzialność,
- motywowanie do funkcjonowania w oparciu o własne możliwości,
- ksztaÅ‚cenie umiejÄ™tnoÅ›ci wspÃłÅ‚pracy i komunikowania siÄ™ w grupie na zasadach otwartoÅ›ci, partnerstwa i wzajemnoÅ›ci,
- aktywizacjÄ™ w celu znalezienia zatrudnienia, przy wspÃłÅ‚pracy z wyspecjalizowanymi instytucjami.
Trening umiejętności spędzania czasu wolnego obejmuje:
- rozwijanie zainteresowań lekturą czasopism i książek, a także wybranymi audycjami radiowymi, telewizyjnymi i filmami,
- rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci korzystania z takich form spÄ™dzania wolnego czasu jak: turystyka, dziaÅ‚alność rekreacyjna, udziaÅ‚ w imprezach kulturalnych, sportowych, towarzyskich i klubowych. DziaÅ‚alność wspierajÄ…co “ rehabilitacyjna nie może siÄ™ ograniczać jedynie do udziaÅ‚u w klubie,
- motywowanie do wychodzenia na zewnÄ…trz domu (do kina teatru, muzeum, etc.).
Terapia zajęciowa np. zajęcia plastyczne, rękodzielnictwo, zajęcia muzyczne, teatralne, obsługa komputera, stolarstwo, metaloplastykę, zajęcia kulinarne, porządkowe i inne formy.
Poradnictwo psychologiczne, także dla opiekunÃłw użytkownika.
Psychoterapia grupowa w zależnoÅ›ci od przygotowania profesjonalnego psychologÃłw i możliwoÅ›ci użytkownikÃłw.
Poradnictwo socjalne, także dla opiekunÃłw użytkownika, z wykorzystaniem ofert wyspecjalizowanych instytucji.
Psychoedukacja ukierunkowana na samodzielne korzystanie z rÃłÅ¼nych ofert publicznych, w tym z usÅ‚ug medycznych, zwÅ‚aszcza poradni zdrowia psychicznego i farmakoterapii.
Asystent prowadzÄ…cy użytkownika sporzÄ…dza krÃłtkie notatki z przebiegu postÄ™powania wspierajÄ…co “ rehabilitacyjnego wedÅ‚ug potrzeb, co najmniej 1 raz na tydzieÅ„.
Harmonogram pracy Ośrodka stanowi załącznik Nr 21.
Każdy domownik OÅ›rodka podpisuje „Kontrakt” sporzÄ…dzony w dwÃłch egzemplarzach, zawierajÄ…cy metody i sposoby pracy, zaakceptowane przez domownika ( zaÅ‚Ä…cznik Nr 22).
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej domownicy korzystający z Ośrodka zobowiązani są do ponoszenia odpłatności z tego tytułu. Zasady odpłatności zawarte są w Zarządzeniu Kierownika Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej ( załącznik Nr 25). Ramowe plany zajęć i imprez rocznych stanowią odpowiednio załączniki Nr 23 i 24.
Åšrodowiskowy Dom Samopomocy “ Powiatowy OÅ›rodek Wsparcia w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej funkcjonuje także na zasadach okreÅ›lonych w regulaminach:
- pracownia arteterapii ( załącznik Nr 26);
- pracownia krawiecka (załącznik Nr 27);
- pracownia muzyczna (załącznik Nr 28);
- pracownia społeczna (załącznik Nr 29);
- pracownia biblioterapii (załącznik Nr 30);
- pracownia kulinarna (załącznik Nr 31);
- pracownia rehabilitacyjna (załącznik Nr 32);
- regulamin wewnętrzny Środowiskowego Domu Samopomocy w Środzie Śląskiej (załącznik Nr 33).