WIELOFUNKCYJNA PLACÃśWKA OPIEKUÅĆCZO “ WYCHOWAWCZAW ÅšRODZIE ÅšLÄ„SKIEJ
ul. Kilińskiego 30
55-300 Åšroda ÅšlÄ…ska
Tel./fax. 071/ 317 41 71
STATUS PRAWNY I ORGANIZACJA PLACÃśWKI
Wielofunkcyjna PlacÃłwka OpiekuÅ„czo “ Wychowawcza w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej jest publicznÄ… wielofunkcyjnÄ… jednostkÄ… organizacyjnÄ… pomocy spoÅ‚ecznej, jednostkÄ… budżetowÄ… prowadzonÄ… przez Powiat Åšredzki.
NadzÃłr nad realizacjÄ… standardu wychowania i opieki oraz Å›wiadczonych usÅ‚ug w PlacÃłwce sprawuje Wojewoda DolnoÅ›lÄ…ski.
Wielofunkcyjna PlacÃłwka OpiekuÅ„czo “ Wychowawcza dziaÅ‚a na podstawie nastÄ™pujÄ…cych przepisÃłw:
-
ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.),
-
rozporzÄ…dzenia Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 19 października 2007 roku w sprawie placÃłwek opiekuÅ„czo “ wychowawczych (Dz. U. Nr 201, poz. 1455),
-
rozporzÄ…dzenia Ministra Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 19 października 2005 roku w sprawie szczegÃłÅ‚owych zasad nadzoru nad przestrzeganiem standardu opieki i wychowania w placÃłwkach opiekuÅ„czo “ wychowawczych oraz nadzoru nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… oÅ›rodkÃłw adopcyjno “ opiekuÅ„czych (Dz. U. Nr 214, poz. 1812),
-
regulaminu organizacyjnego Wielofunkcyjnej PlacÃłwki OpiekuÅ„czo “ Wychowawczej w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej (uchwaÅ‚a Nr 48/2007 ZarzÄ…du Powiatu w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej z dnia 15 maja 2007 roku),
-
innych obowiÄ…zujÄ…cych przepisÃłw, zwiÄ…zanych z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… placÃłwek opiekuÅ„czo “ wychowawczych.
Praca opiekuÅ„czo “ wychowawcza z dziećmi prowadzona jest w oparciu o corocznie opracowywany plan pracy opiekuÅ„czo “ wychowawczej okreÅ›lajÄ…cy zadania, sposÃłb i termin realizacji oraz osoby odpowiedzialne za wykonanie. W rocznym planie pracy zawiera siÄ™ istotne zadania z zakresu opieki i wychowania, opieki zdrowotnej, bezpieczeÅ„stwa i inne. Dyrektor decyduje o organizacji tygodnia pracy PlacÃłwki i rozkÅ‚adzie dnia, ustala harmonogram dyżurÃłw w poszczegÃłlnych grupach wychowawczych, zabezpiecza opiekÄ™ w porze nocnej.
PRZEDMIOT DZIAÅALNOÅšCI I KOMPETENCJE ORAZ STRUKTURA PLACÃśWKI
PlacÃłwka powstaÅ‚a w kwietniu 2006 roku. Do maja 2007 roku Wielofunkcyjna PlacÃłwka OpiekuÅ„czo “ Wychowawcza funkcjonowaÅ‚a w ramach struktury Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej. Od dnia 1 czerwca 2007 roku PlacÃłwka dziaÅ‚a jako odrÄ™bna jednostka organizacyjna.
PlacÃłwka jest koedukacyjnÄ… placÃłwkÄ… opiekuÅ„czo “ wychowawczÄ…, zapewniajÄ…cÄ… dzieciom i mÅ‚odzieży w wieku 7-18 lat częściowo lub caÅ‚kowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej, ciÄ…gÅ‚Ä… lub caÅ‚odobowÄ… opiekÄ™ i wychowanie przez wszystkie dni tygodnia. Wychowankami placÃłwki mogÄ… być rÃłwnież dzieci poniżej 7 roku życia przyjÄ™te wraz ze starszym rodzeÅ„stwem.
Przyjmowanie dzieci odbywa siÄ™ o każdej porze. Dzieci do lat 13 PlacÃłwka przyjmuje rÃłwnież w przypadku braku skierowania, orzeczenia sÄ…du, w celu zapewnienia opieki (w sytuacji koniecznej) do czasu wyjaÅ›nienia sytuacji “ dotyczy przypadkÃłw porzucenia dziecka, zagrożenia jego zdrowia lub życia.
PlacÃłwka speÅ‚nia rolÄ™ placÃłwki socjalizacyjnej, placÃłwki interwencyjnej oraz wsparcia dziennego z filiami w Malczycach i Brzezince Åšredzkiej.
W zakresie dziaÅ‚alnoÅ›ci socjalizacyjnej PlacÃłwka zapewnia:
-
dziecku całodobową opiekę i wychowanie oraz zaspokaja jego niezbędne potrzeby bytowe, rozwojowe, w tym emocjonalne, społeczne i religijne,
-
zajÄ™cia wychowawcze, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujÄ…ce brak wychowania w rodzinie i przygotowujÄ…ce do życia spoÅ‚ecznego, a dzieciom niepeÅ‚nosprawnym “ odpowiedniÄ… rehabilitacjÄ™ i zajÄ™cia specjalistyczne,
-
dzieciom ksztaÅ‚cenie, wyrÃłwnywanie opÃłÅºnieÅ„ rozwojowych i szkolnych,
-
podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnych formach opieki w środowisku, inicjuje i nadzoruje kontakty z rodzinami zaprzyjaźnionymi,
-
pracuje z rodzinÄ… dziecka,
-
organizuje dla wychowankÃłw odpowiednie formy opieki w Å›rodowisku, inicjuje i nadzoruje kontakty z rodzinami zaprzyjaźnionymi.
W zakresie dziaÅ‚alnoÅ›ci interwencyjnej PlacÃłwka zapewnia:
-
doraźną opiekę na czas trwania sytuacji kryzysowej,
-
dostęp do kształcenia dostosowanego do wieku dziecka i możliwości rozwojowych,
-
opiekÄ™ i wychowanie do czasu powrotu do rodziny naturalnej lub umieszczenia w rodzinie adopcyjnej albo zastÄ™pczej, placÃłwce opiekuÅ„czo “ wychowawczej typu rodzinnego albo socjalizacyjnego,
-
dostÄ™p do pomocy psychologiczno “ pedagogicznej odpowiedniej do zaburzeÅ„ i odchyleÅ„ rozwojowych dziecka lub specyficznych trudnoÅ›ci w uczeniu siÄ™.
W zakresie wsparcia dziennego PlacÃłwka zapewnia:
-
pomoc w nauce,
-
organizacjÄ™ czasu wolnego, rozwÃłj zainteresowaÅ„, organizacjÄ™ zabaw i zajęć sportowych,
-
stałą pracę z rodziną,
-
przynajmniej jeden posiłek dostosowany do pory dnia i czasu przebywania,
-
wyposażenie:
a) w przedmioty potrzebne do zajęć,
b) w miarę możliwości w odzież, obuwie, bieliznę i inne przedmioty osobistego użytku, stosownie do wieku i indywidualnych potrzeb.
Zadania PlacÃłwki realizowane sÄ… we wspÃłÅ‚pracy z:
-
Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Åšrodzie Åšl.,
-
centrami pomocy i oÅ›rodkami pomocy spoÅ‚ecznej wÅ‚aÅ›ciwymi ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania lub pobytu rodzicÃłw dzieci,
-
oÅ›rodkami adopcyjno “ opiekuÅ„czymi,
-
rodzinÄ…, opiekunami prawnymi dziecka,
-
rodzinami zaprzyjaźnionymi,
-
szkoÅ‚ami, do ktÃłrych uczÄ™szczajÄ… i szkoÅ‚ami do ktÃłrych uczÄ™szczaÅ‚y dzieci przed umieszczeniem w placÃłwce,
-
sÄ…dami rodzinnymi, kuratorami sÄ…dowymi,
-
PoradniÄ… Psychologiczno “ PedagogicznÄ… w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej,
-
organizacjami zajmujÄ…cymi siÄ™ statutowo pomocÄ… rodzinie,
-
parafiami koÅ›cielnymi i jednostkami organizacyjnymi tych koÅ›cioÅ‚Ãłw i zwiÄ…zkÃłw wyznaniowych, wÅ‚aÅ›ciwymi ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania oraz deklarowanÄ… przynależność wyznaniowÄ… rodzicÃłw i siedzibÄ™ placÃłwki.
OSOBY (ORGANY) SPRAWUJÄ„CE FUNKCJE I ICH KOMPETENCJE
CaÅ‚oksztaÅ‚tem dziaÅ‚alnoÅ›ci PlacÃłwki kieruje powoÅ‚ywany przez ZarzÄ…d Powiatu Åšredzkiego Dyrektor Wielofunkcyjnej PlacÃłwki OpiekuÅ„czo - Wychowawczej w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej “ Sebastian StÄ™pniak.
Dyrektor w szczegÃłlnoÅ›ci:
-
kieruje bieżącÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… PlacÃłwki i reprezentuje jÄ… na zewnÄ…trz,
-
bierze udział w pracach stałego zespołu ds. okresowej oceny sytuacji dziecka,
-
dysponuje Å›rodkami okreÅ›lonymi w planie finansowym PlacÃłwki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidÅ‚owe wykorzystanie, a także organizuje administracyjnÄ…, finansowÄ… i gospodarczÄ… obsÅ‚ugÄ™ PlacÃłwki,
-
sprawuje nadzÃłr pedagogiczny.
W PlacÃłwce dziaÅ‚a staÅ‚y zespÃłÅ‚ ds. okresowej oceny sytuacji dziecka, w skÅ‚ad ktÃłrego wchodzÄ…:
-
Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona,
-
pedagog, psycholog oraz pracownik socjalny,
-
wychowawca kierujÄ…cy procesem wychowawczym dziecka.
W skÅ‚ad staÅ‚ego zespoÅ‚u mogÄ… wchodzić inne osoby, w szczegÃłlnoÅ›ci lekarz i pielÄ™gniarka.
W celu uzyskania wiedzy o sytuacji socjalnej i prawnej oraz rodzinnej dziecka do udziału w posiedzeniu są zapraszani przedstawiciele:
-
sÄ…du wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce poÅ‚ożenia placÃłwki,
-
właściwego centrum pomocy i ośrodka pomocy społecznej,
-
policji,
-
służby zdrowia,
-
instytucji oświatowych,
-
oÅ›rodka adopcyjno “ opiekuÅ„czego,
-
organizacji statutowo zajmujÄ…cych siÄ™ problematykÄ… dziecka i rodziny,
-
osoby bliskie dziecku.
Do zadań zespołu należy dokonanie okresowej oceny sytuacji dziecka w celu:
-
ustalenia aktualnej sytuacji rodzinnej dziecka,
-
analizy stosowanych metod pracy z dzieckiem i rodzinÄ…,
-
modyfikowania indywidualnego planu pracy,
-
zgÅ‚aszania do oÅ›rodka adopcyjno “ opiekuÅ„czego dzieci z uregulowanÄ… sytuacjÄ… prawnÄ… umożliwiajÄ…cÄ… adopcjÄ™,
-
oceny stanu zdrowia dziecka i jego aktualnych potrzeb,
-
oceny zasadnoÅ›ci dalszego pobytu dziecka w PlacÃłwce,
-
informowania sÄ…du o potrzebie umieszczenia dziecka w innej placÃłwce dziaÅ‚ajÄ…cej na podstawie odrÄ™bnych przepisÃłw, dotyczÄ…cych ksztaÅ‚cenia i opieki zdrowotnej, tj. oÅ›rodek socjoterapii, oÅ›rodek wychowawczy, oÅ›rodek leczniczo “ wychowawczy.
StaÅ‚y zespÃłÅ‚ dokonuje okresowej oceny sytuacji dziecka w miarÄ™ potrzeb, nie rzadziej niż co pÃłÅ‚ roku. Po dokonaniu okresowej oceny sytuacji dziecka formuÅ‚uje on na piÅ›mie wniosek dotyczÄ…cy zasadnoÅ›ci dalszego pobytu dziecka w placÃłwce.
OprÃłcz w/w osoby Dyrektora placÃłwka interwencyjna i socjalizacyjna zatrudnia:
-
wychowawcÃłw,
-
pracownika socjalnego,
-
psychologa,
-
pedagoga,
-
pielęgniarkę,
-
instruktora kulturalno “ oÅ›wiatowego,
-
dozorcÄ™,
-
palacza c.o.
TRYB DZIAÅANIA JEDNOSTKI
PlacÃłwka interwencyjna I socjalizacyjna jest placÃłwkÄ… caÅ‚odobowÄ…. PlacÃłwka wsparcia dziennego funkcjonuje przez 5 dni w tygodniu, od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w wymiarze 4 godzin dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb dzieci i rodzicÃłw.
MAJÄ„TEK I STRUKTURA WÅASNOÅšCIOWA JEDNOSTKI “ patrz MajÄ…tek i struktura wÅ‚asnoÅ›ciowa Powiatu.