Powiatowe Biuro Geodezji, Kartografii i Katastru z dniem 31.12.2009r., zostało włączone w struktury organizacyjne Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej. Z dniem 01.01.2010r. funkcjonuje jako Wydział Geodezji Kartografii i Katastru.
STATUS PRAWNY I ORGANIZACJA JEDNOSTKI
Powiatowe Biuro Geodezji Kartografii i Katastru
Jednostka organizacyjna powiatu średzkiego nie posiadająca osobowości prawnej, działająca w formie gospodarstwa pomocniczego.
Powiatowe Biuro Geodezji Kartografii i Katastru tworzą następujące kom??rki organizacyjne :
- Ewidencja Grunt??w i Kataster Nieruchomości
- Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
- Zesp??ł Uzgadniania Dokumentacji Projektowej
- Oddział Administracyjno- Ekonomiczny
Podstawa działania: ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dziennik Ustaw z 2005 r. nr 240 pozycja 2027)
Struktura organizacyjna Powiatowego Biura Geodezji, Kartografii i Katastru
Wykaz kadry Powiatowego Biura Geodezji, Kartografii i Katastru
REGULAMIN ORGANIZACYJNY
Regulamin organizacyjny Powiatowego Biura Geodezji, Kartografii i Katastru uchwalił Zarząd Powiatu w Środzie Śląskiej na mocy Uchwały nr 134/2001 z dnia 6 grudnia 2001 roku w sprawie przyjęcia regulaminu organizacyjnego gospodarstwa pomocniczego - Powiatowego Biura Geodezji, Kartografii i Katastru.
Regulamin organizacyjny Powiatowego Biura Geodezji Kartografii i Katastru
PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI I KOMPETENCJE JEDNOSTKI
Gospodarstwo pomocnicze realizuje zadania rządowe określone w ustawie z dnia 17 maja 1989 r Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 wraz z p??źniejszymi zmianami art. 7d) oraz zadania powierzone przez Starostę, a w szczeg??lności :
- Prowadzi powiatowy zas??b geodezyjny i kartograficzny , w tym ewidencję grunt??w i budynk??w.
- Prowadzi gleboznawczą klasyfikację grunt??w.
- Prowadzi geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu.
- Dysponuje środkami Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
- Uzgadnia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu dla Powiatu Średzkiego.
- Zakłada osnowy szczeg??łowe poziome i pionowe na terenie powiat.
- Zakłada i aktualizuje mapy zasadnicze na terenie powiatu.
- Przeprowadza powszechną taksację nieruchomości oraz opracowuje i prowadzi mapy oraz tabele taksacyjne nieruchomości.
- Prowadzi ochronę znak??w geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
- Prowadzi nowo tworzone powiatowe bazy danych wchodzące w skład systemu informacji o terenie.
Informacja dla właścicieli działek
ORGANY I OSOBY SPRAWUJĄCE FUNKCJE I ICH KOMPETENCJE
Starosta: Sebastian Burdzy wykonuje zadania przy pomocy Geodety Powiatowego
Geodeta Powiatowy: Alicja Meusz - wchodzi w skład Starostwa Powiatowego (zgodnie z art. 6a ustawy z dnia 17 maja 1989 r Prawo geodezyjne i kartograficzne)
Patrz MAJĄTEK I STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA POWIATU
TRYB DZIAŁANIA JEDNOSTKI
Plac??wka czynna jest:
w poniedziałek,wtorek, czwartek i piatek w godzinach: od 7:30 do 15:30
w środę w godzinach: od 8:00 do 16:00
Interesanci obsługiwani są w godzinach pracy urzędu.
Adres e-mail:
Zam??wienia na wypisy, wypisy i wyrysy, kopie map, skany map oraz inne zam??wienia proszę przesyłać na adres geodezja@powiat-sredzki.pl lub faksem 071-3176-787.
Zgłoszenia prac geodezyjnych, pliki ze wsp??łrzędnymi, informacje dodatkowe (upoważnienia, przedłużenia, anulowania, zmiany asortymentu) proszę przesyłać na adres geodezja@data.pl.
Zapraszamy także na stronę Geoportalu gdzie udostępniona jest mapa ewidencyjna.
Informacja
Starosta Średzki informuje, iz zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministr??w z dnia 8 sierpnia 2000r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz.U.Nr 70, poz.721).:
układ wsp??łrzędnych prostokątnych płaskich, oznaczony symblem "1965", oraz lokalne układy wsp??łrzednych mogą być stosowane do dnia 31 grudnia 2009r.
Posiedzenia ZUDP odbywają się co dwa tygodnie, począwszy od dnia 15 stycznia 2009 r. -- zgodnie z hormonogrmem ustalonym przez przewodniczącego ZUDP]
SPOSÓB STANOWIENIA AKTÓW PUBLICZNYCH
Powiatowe Biuro Geodezji, Kartografii i Katastru wydaje decyzje zatwierdzające zmiany w gleboznawczej klasyfikacji grunt??w.
Osoby fizyczne i prawne obsługiwane są zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego art.35. Przypadki niezałatwienia spraw w terminie regulują przepisy KPA art.36, 37, 38 (Wyciąg z KPA)
Podmioty geodezyjne obsługiwane są zgodnie z 5 oraz 9 pkt.4 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 16 lipca 2001r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania system??w i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także og??lnych warunk??w um??w o udostępnianie tych baz (wyciąg z w/w rozporządzenia).
SPOSOBY PRZYJMOWANIA I ZAŁATWIANIA SPRAW
Powiatowe Biuro Geodezji Kartografii, i Katastru wydaje decyzje zatwierdzające zmiany w gleboznawczej klasyfikacji grunt??w zgodnie z ustawą Prawo Geodezyjne i Kartograficzne
Opłaty za udostępnianie danych pobierane są na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrys??w i wypis??w z operatu ewidencyjnego Dziennik Ustaw
nr 37 z 2004 r. pozycja 333.
STAN PRZYJMOWANYCH SPRAW, KOLEJNOŚĆ ICH ZAŁATWIANIA LUB ROZSTRZYGANIA
UPRZEJMIE INFORMUJEMY, IŻ OD DNIA 08.04.2008R. ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ REJESTRACJI PRAC GEODEZYJNYCH DROGĄ ELEKTRONICZNĄ.
RÓWNOCZEŚNIE ZACHĘCAMY DO KORZYSTANIA Z ELEKTRONICZNEJ FORMY DOSTĘPU DO ZASOBU.
INFORMACJE U PAWŁA ZIÓŁKOWSKIEGO - MAPA NUMERYCZNA.
ADRES STRONY: WWW.PODGIK-SRODA.PRV.PL
NR TELEFONU: (071)-3175-646 WEWN. 56.
ADRES E-MAIL: geodezja@data.pl
Procedury
[Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania system??w i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także og??lnych warunk??w um??w o udostępnianie tych baz z dnia 16 lipca 2001r. (Dz. U. z 2001r. Nr 78, poz. 837) Rozdział 2]
SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB ZGŁASZANIA PRAC GEODEZYJNYCH I KARTOGRAFICZNYCH ORAZ PRZEKAZYWANIA MATERIAŁÓW I INFORMACJI POWSTAŁYCH W WYNIKU TYCH PRAC DO PAŃSTWOWEGO ZASOBU GEODEZYJNEGO I KARTOGRAFICZNEGO
Zgłoszenie pracy następuje w odpowiednim miejscowo i rzeczowo ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i dostarczane jest w dw??ch egzemplarzach [jeden zwracany jest wykonawcy, drugi pozostaje w ośrodku].
FORMULARZ: "Zgłoszenie pracy geodezyjnej"
Ośrodek potwierdza zgłoszenie najp??źniej jeden dzień po przyjęciu zgłoszenia. Geodeta przystępuje do pracy po otrzymaniu potwierdzenia.
W nagłych przypadkach [np. awaria urządzeń technicznych, klęski żywiołowe] prace mogą być rozpoczęte wcześniej, jednak zgłoszenie należy złożyć w ośrodku nie p??źniej niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia rozpoczęcia prac.
W ciągu 10 dni roboczych od otrzymania zgłoszenia ośrodek zobligowany jest udostępnić materiały niezbędne do wykonania prac oraz informacje o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy. W przypadkach większych prac możliwe jest udostępniania materiał??w etapami, jedynie pierwsza ich część musi być przekazana w ciągu 10 dni. Kolejne części w terminach ustalonych przez ośrodek i wykonawcę, jednak nie p??źniej niż miesiąc od dnia zgłoszenia pracy.
W przypadkach nagłych termin ten skraca się do jednego dnia.
Powiadomienia o zmianach zakresu, rodzaju i terminu zakończenia prac oraz ich przerwaniu lub zaniechaniu dokonuje wykonawca, kt??ry zgłosił pracę geodezyjną i kartograficzną. Sporządzone do tego czasu dokumenty przekazywane są do ośrodka po uprzednim ustaleniu.
Przekazanie materiał??w do ośrodka następuje po zakończeniu prac. Forma i zakres prac przewidują standardy techniczne dotyczące geodezji, kartografii i krajowego systemu informacji o terenie. Dla prac długotrwałych możliwe jest przekazywanie dokumentacji z poszczeg??lnych etap??w pracy po uzgodnieniu z Geodetą Powiatowym.
Jeżeli w wyniku wykonanych prac nastąpi zmiana treści mapy zasadniczej, przyjęcie dokumentacji do zasobu następuje po aktualizacji treści tej mapy. Aktualizacji dokonuje:
- wykonawca na mapie prowadzonej w formie analogowej
- ośrodek w przypadku mapy cyfrowej
Do wniosku o przyjęcie dokumentacji do zasobu wykonawca załącza:
a) wyszczeg??lnienie przekazywanych materiał??w;
b) informację o ilości jednostek, według kt??rych ustalona zostanie opłata określona w odrębnych przepisach;
c) kopie protokołu odbioru pracy przez zamawiającego, jeżeli zamawiającym jest organ służby geodezyjnej i kartograficznej.
FORMULARZ: "Wniosek o przyjęcie dokumentacji do zasobu"
Kontroli dokumentacji oddanej do ośrodka dokonują osoby posiadające uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresach odpowiadających zakresom kontrolowanych opracowań. Kontrola nie może trwać dłużej niż 6 dni roboczych od dnia złożenia dokumentacji do kontroli.
Pozytywny wynik kontroli odnotowywany jest na wniosku o przyjęcie dokumentacji do zasobu, co stanowi podstawę przyjęcia materiał??w. Materiały przeznaczone dla zamawiającego opatrzone odpowiednimi klauzulami ośrodek zwraca wykonawcy nie p??źniej niż 3 dni robocze od zakończenia kontroli z wynikiem pozytywnym.
Negatywny wynik kontroli dokumentowany jest protokołem. Jeden egzemplarz przekazywany jest wykonawcy, drugi pozostaje w ośrodku.
Odmowa włączenia do zasobu musi być uzasadniona pisemnie z podaniem prawnych i technicznych przyczyn odmowy. Wykonawcy przysługuje prawo wniosku o zbadanie zasadności odmowy do organu nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
POZOSTAŁE PROCEDURY REGULUJĄ PRZEPISY KODEKSU POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO, USTAWA Z DNIA 14 CZERWCA 1960R.
Wydawanie dokument??w przez Powiatowe Biuro Geodezji Kartografii i Katastru regulują przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego art.217-220.
Dokumentami udostępnianymi przez Powiatowe Biuro Geodezji Kartografii i Katastru są:
- mapa do cel??w opiniodawczych (zasadnicza, sytuacyjno-wysokościowa, ewidencyjna, glebowa, topograficzna w zależności od przeznaczenia mapy)
- wykaz właścicieli
- wykaz wsp??łrzędnych punkt??w granicznych
- wypis z ewidencji grunt??w i budynk??w
- wypis i wyrys z ewidencji grunt??w i budynk??w
W celu uzyskania powyższych dokument??w należy złożyć w Powiatowym Biurze Geodezji Kartografii i Katastru zam??wienie na żądane materiały. W przypadku gdy o wypis lub wypis i wyrys występuje osoba, kt??ra nie jest właścicielem działki należy wypełnić i załączyć wraz z zam??wieniem druk Wniosek o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych. Inny druk obowiązuje rzeczoznawc??w majątkowych.
W przypadku zmian danych objętych ewidencją grunt??w i budynk??w zmiany w bazie danych dokonywane są zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji grunt??w i budynk??w 46 z urzędu lub na wniosek właściciela. W przypadku zmian na wniosek właściciela zgłaszający zmianę zobowiązany jest wypełnić formularz. W przypadku zgłaszania umowy dzierżawy petent wypełnia formularz, a w przypadku rozwiązania umowy dzierżawy. Osoba zainteresowana zobowiązana jest przedłożyć dokumenty poświadczające zmianę i umożliwiające aktualizację bazy danych.
REJESTRY I EWIDENCJE
Na podstawie baz danych ewidencyjnych przy wykorzystaniu informatycznego systemu komputerowego dla poszczeg??lnych obręb??w geodezyjnych tworzy się następujące podstawowe raporty obrazujące dane ewidencyjne:
- rejestr grunt??w
- rejestr budynk??w
- rejestr lokali
- kartotekę budynk??w
- kartotekę lokali
- mapę ewidencyjną
Raportami pomocniczymi są:
- zestawienie grunt??w
- wykaz grunt??w
- wykaz budynk??w
- wykaz lokali
- skorowidz działek
- wykaz podmiot??w ewidencyjnych
- wykaz os??b, organ??w i jednostek organizacyjnych
- wykaz dzierżawc??w grunt??w
Zestawienia zbiorcze tworzone są zgodnie z
Rozporządzeniem Rady Ministr??w w sprawie ewidencji grunt??w i budynk??w z dnia 29 marca 2001r. (Dz. U. z 2001r. Nr 38, poz. 454), rozdział 5: Spos??b i termin sporządzania powiatowych, wojew??dzkich i krajowych zestawień zbiorczych danych objętych ewidencją grunt??w i budynk??w. Powiatowe Biuro Geodezji Kartografii i Katastru na podstawie wykaz??w grunt??w, wykazu budynk??w i wykazu lokali sporządza powiatowe zestawienie zbiorcze danych objętych ewidencją na dzień 1 stycznia każdego roku. W zestawieniach zawarte są następujące dane:
- pola powierzchni wynikające z ewidencji [powierzchnie ewidencyjne]
- pola powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa według państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa [powierzchnie geodezyjne]
- r??żnice między tymi powierzchniami
DOKUMENTACJA PRZEBIEGU I EFEKTÓW KONTROLI ORAZ WYSTĄPIENIA, STANOWISKA, WNIOSKI I OPINIE PODMIOTÓW JĄ PRZEPROWADZAJĄCYCH
Formularz wniosku o uzgodnienie dokumentacji projektowej sieci uzbrojenia terenu:Wniosek ZUDP.
Zadania Geodety Powiatowego:
Nadz??r nad Powiatowym Biurem Geodezji, Kartografii i Katastru
MAJĄTEK I STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA JEDNOSTKI
Oświadczenie Geodety Powiatowego w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonk??w na terenie Powiatu Średzkiego oraz informację w sprawie zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych powiatu.