Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej – Opieka instytucjonlana i pozainstytucjonalna czynne codziennie w godz. od 7.30 - 15.30; tel. 317 46 32 wew. 26
Pracownik socjalny ds. rodzin zastępczych – Elżbieta Kaczmarek pok.nr 8, tel. 071 317 46 32 wew. 26
-
Rodziny zastępcze
Rodziny zastępcze dzielą się na:
-
spokrewnione z dzieckiem;
-
niespokrewnione z dzieckiem;
-
zawodowe niespokrewnione z dzieckiem:
-
wielodzietne,
-
specjalistyczne,
-
o charakterze pogotowia rodzinnego.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim. Kandydaci na rodziców zastępczych powinni spełniać następujące warunki:
- dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej,
- mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP,
- korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich.
- nie są lub nie były pozbawione, zawieszone lub ograniczone we władzy rodzicielskiej,
- wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub
innej osoby, gdy:
- ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu,
- nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem,
- mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania,
- uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze
względu na miejsce zamieszkania.
Rodziny chętne do sprawowania funkcji niespokrewnionej rodziny zastępczej uczestniczą w szkoleniu zorganizowanym przez PCPR lub ośrodek adopcyjno-opiekuńczy. Następnie występują do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o ustanowienie ich rodziną zastępczą. Po otrzymaniu przez PCPR postanowienia sądu; listownie informuje się nową rodzinę zastępczą o możliwości ubiegania się o pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej oraz o konieczności skompletowania przez tą rodzinę następujących dokumentów: odpis zupełny aktu urodzenia dziecka; potwierdzenie zameldowania dziecka w miejscu zamieszkania rodziny zastępczej; decyzja o przyznaniu renty rodzinnej wraz z aktualnym odcinkiem renty; zaświadczenie o alimentach lub innych świadczeniach rodziców naturalnych na rzecz dziecka; zaświadczenie o realizacji obowiązku szkolnego; zaświadczenie o dochodach własnych dziecka; z wynajmu mieszkania, gospodarstwa rolnego, wygranych na loterii, dochody z praw autorskich, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia rodziny zastępczej; zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka.
Rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. Podstawą ustalenia wysokości w/w pomocy jest kwota 1.647 zł. Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej udziela tej rodzinie pomocy pieniężnej uwzględniając: wiek, stan zdrowia, niedostosowanie społeczne dziecka w wysokości nie mniej niż 10% podstawy i nieprzekraczającej 80% podstawy. Ponadto niespokrewniona z dzieckiem rodzina zastępcza otrzymuje na każde umieszczone w niej dziecko kwotę odpowiadającą 10% podstawy.
Natomiast rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem otrzymuje także wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania w wysokości do 120% podstawy, a rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem o charakterze pogotowia rodzinnego wynagrodzenie z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka w wysokości 80% podstawy.
Starosta może również przyznać rodzinie zastępczej pomocy na częściowe pokrycie wydatków związanych z potrzebami dziecka przyjmowanego do rodziny zastępczej oraz pomocy jednorazowej z tytułu zdarzenia losowego.
Rodzina, która będzie korzystała z pomocy pieniężnej przedkłada do Centrum wymaganą dokumentację wraz z wnioskiem z prośbą o wypłatę pomocy pieniężnej. Podstawą do wydania decyzji przyznającej pomoc pieniężną jest także wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego PCPR (przeprowadzany również przez cały okres istnienia rodziny zastępczej nie rzadziej niż co pół roku).
W celu wsparcia rodzin zastępczych w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych poza pomocą pieniężną, udziela się wsparcia specjalistycznego, w tym prawnego i psychologicznego.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej z ustaje z dniem osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Osoba, która osiągnęła pełnoletność w rodzinie zastępczej może zdecydować się na dalszy pobyt w rodzinie, która sprawowała funkcję rodziny zastępczej do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczęła naukę przed ukończeniem 18 lat lub może opuścić rodzinę zastępczą.
Osoba opuszczająca rodzinę zastępczą zwana „osobą usamodzielnianą” zostaje objęta pomocą mającą na celu jej życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem przez pracę socjalną, a także poomocą:
-
pieniężną na usamodzielnienie (do 300% podstawy);
-
pieniężną na kontynuowanie nauki (30% podstawy);
-
w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych;
-
w uzyskaniu zatrudnienia;
-
na zagospodarowanie – w formie rzeczowej (do 300% podstawy).
Powyższą pomoc otrzymują także pełnoletni wychowankowie opuszczający placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodeki socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy.
-
Kierowanie dzieci do placówek opiekuńczo-wychowawczych
Po otrzymaniu przez Centrum postanowienia sądu o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej kompletowane są dokumenty niezbędne do wydania skierowania do placówki, tj.: odpis aktu urodzenia, poświadczenie zameldowania, dokumenty szkolne, dokumenty medyczne, wywiad środowiskowy wraz z zaświadczeniami o dochodach rodziny.
Na terenie naszego powiatu funkcjonują dwie placówki rodzinne: Placowka Rodzinna w Głosce, Placówka Rodzinna w Miękini oraz Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w tych placówkach o miejsce w placówce PCPR ubiega się często w innych powiatach również spoza województwa dolnośląskiego. Komplet dokumentów dziecka wraz z prośbą o wydanie skierowania wysyłamy do powiatu, który posiada wolne miejsce w swojej placówce, a także powiadamiamy sąd, który wydał orzeczenie. Po otrzymaniu skierowania do placówki dziecko jest doprowadzane do placówki w zależności od rodzaju i zakresu opieki: przez kuratora sądowego lub rodzica (sędzia może zlecić doprowadzenie dziecka do placówki kuratorowi, rodzicom lub Policji).