STATUS PRAWNY I ORGANIZACJA JEDNOSTKI
Jednostka organizacyjna Powiatu Średzkiego nie posiadająca osobowości prawnej działającą w formie jednostki budżetowej.
Statut ZespoÅ‚u SzkÃłÅ‚ Rolniczych
W skÅ‚ad ZespoÅ‚u SzkÃłÅ‚ Rolniczych wchodzÄ…:
1) Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego czteroletnie
2) Liceum Profilowane o profilach :
- ZarzÄ…dzanie InformacjÄ…
- Rolniczo-spożywczy
3) Zasadnicza Szkoła Zawodowa
4) Technikum Ekonomiczne dla dorosłych czteroletnie- oddział ponadgimnazjalny
w szkole dla dorosłych
PRZEDMIOT DZIAÅALNOÅšCI I KOMPETENCJE JEDNOSTKI
I. SzkoÅ‚a realizuje cele i zadania okreÅ›lone w ustawie o systemie oÅ›wiaty z dnia 7. 09. 1991 r, (tekst jednolity Dz. U. z 1996r, nr 67 z pÃłÅºniejszymi zmianami oraz przepisach wydawanych na ich podstawie, w szczegÃłlnoÅ›ci :
-
umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły,
-
umożliwia absolwentom dokonanie wyboru dalszego kierunku kształcenia lub wykonywania zawodu,
-
ksztaÅ‚tuje Å›rodowisko wychowawcze sprzyjajÄ…ce zrealizowaniu celÃłw i zasad okreÅ›lonych w ustawie o systemie oÅ›wiaty z dnia 7.09.1991 r. (tekst jednolity Dz. U. nr 67 z pÃłÅºniejszymi zmianami), stosownie do warunkÃłw szkoÅ‚y i wieku uczniÃłw,
-
sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości szkoły,
-
szkoÅ‚a realizuje program wychowawczy, ktÃłry umożliwia uksztaÅ‚towanie absolwenta odpowiedzialnego za siebie i innych, potrafiÄ…cego podejmować decyzje, szanujÄ…cego tradycje rodziny, szkoÅ‚y, regionu, ceniÄ…cego etos pracy, elastycznego w dostosowywaniu siÄ™ do potrzeb rynku pracy. Program wychowawczy opracow
any zostaÅ‚ przy udziale wszystkich podmiotÃłw spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej.
-
udziela uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej realizujÄ…c projekt profilaktyki opracowany przez radÄ™ pedagogicznÄ… i pedagoga szkolnego. Program profilaktyki obejmuje zadania zwiÄ…zane z profilaktykÄ… uzależnieÅ„, rozwijaniem wiÄ™zi emocjonalnych w rodzinie, rozwiÄ…zywaniem problemÃłw i trudnoÅ›ci wychowawczych w szkole i w domu, ksztaÅ‚towaniem dojrzaÅ‚oÅ›ci szkolnej mÅ‚odzieży w sferze spoÅ‚eczno- emocjonalnej oraz poznawczej.
-
na wniosek rodz
icÃłw, uczeÅ„ może być skierowany do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej,
-
szkoła umożliwia naukę i opiekę uczniom niepełnosprawnym,
-
umożliwia rozwijanie zainteresowaÅ„ uczniÃłw, realizowanie indywidualnych programÃłw nauczania oraz ukoÅ„czenie szkoÅ‚y w skrÃłco
nym czasie,
-
sprawuje opiekÄ™ nad uczniami przebywajÄ…cymi w szkole, na zajÄ™ciach praktycznych, nadobowiÄ…zkowych, pozalekcyjnych i wycieczkach oraz zajÄ™ciach praktycznych w warsztatach szkolnych, gdzie praktykanci sÄ… zawsze pod opiekÄ… instruktorÃłw. Każdy nauczyciel jest zobowiÄ…zany do peÅ‚nienia dyżurÃłw podczas przerw wedÅ‚ug obowiÄ…zujÄ…cego harmonogramu,
-
otacza szczegÃłlnÄ… opiekÄ… uczniÃłw rozpoczynajÄ…cych naukÄ™ poprzez organizowanie dodatkowych zadaÅ„ majÄ…cych na celu integracjÄ™ ze Å›rodowiskiem uczniowskim,
-
utrzymuje kontakt ze środowiskiem rodzinnym ucznia, w miarę możliwości szkoła zapewnia najbardziej potrzebującym uczniom pomoc finansową oraz bezpłatne posiłki.
OSOBY SPRAWUJÄ„CE FUNKCJE I ICH KOMPETENCJE
Organami ZespoÅ‚u SzkÃłÅ‚ Rolniczych sÄ… :
1) Dyrektor Szkoły.
2) Rada Pedagogiczna.
3) SamorzÄ…d Uczniowski
4) Rada RodzicÃłw
D y r e k t o r s z k o Å‚ y :
Kieruje bieżącÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… dydaktyczno-wychowawczÄ… szkoÅ‚y oraz reprezentuje jÄ… na zewnÄ…trz. Sprawuje nadzÃłr pedagogiczny, wykonujÄ…c nastÄ™pujÄ…ce zadania:
-
opracowuje organizacjÄ™ mierzenia jakoÅ›ci pracy szkoÅ‚y, ustalajÄ…c sposÃłb jego wykonania, dokumentowania, oraz wykorzystania wynikÃłw
-
planuje, organizuje i przeprowadza mierzenie jakości pracy szkoły z uwzględnieniem zadań w tym zakresie wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; wyniki przeprowadzonego mierzenia jakości pracy szkoły przedstawia radzie pedagogicznej szkoły
-
inspiruje nauczycieli w spełnianiu przez nich wymagań w zakresie jakości pracy szkoły
-
przekazuje raport o jakoÅ›ci pracy szkoÅ‚y radzie pedagogicznej , radzie rodzicÃłw i samorzÄ…dowi uczniowskiemu
-
opracowuje program rozwoju szkoły wykorzystując wyniki mierzenia jakości pracy szkoły
-
gromadzi informacje o pracy nauczycieli w celu dokonania oceny ich pracy
-
Sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.
-
Realizuje uchwały rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących.
-
Dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły zaopiniowanym przez radę pedagogiczną.
-
Ponosi odpowiedzialność za administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły.
-
Wykonuje inne zadania wynikajÄ…ce z przepisÃłw szczegÃłÅ‚owych.
-
Dyrektor szkoÅ‚y może skreÅ›lić ucznia z listy uczniÃłw w przypadkach okreÅ›lonych w statucie. SkreÅ›lenie nastÄ™puje w drodze decyzji podjÄ™tej przez dyrektora szkoÅ‚y, na podstawie uchwaÅ‚y podjÄ™tej przez RadÄ™ PedagogicznÄ…, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii samorzÄ…du szkolnego.(art. 39 ust. 2a ustawy o systemie oÅ›wiaty z dnia 7.09.1991r, Dz. U. Nr 67 z 1996r z pÃłÅºniejszymi zmianami).
-
Dyrektor jest kierownikiem zakÅ‚adu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracownikÃłw nie bÄ™dÄ…cych nauczycielami.
-
Dyrektor w szczegÃłlnoÅ›ci decyduje :
o zatrudnianiu i zwalnianiu nauczycieli oraz innych pracownikÃłw szkoÅ‚y,
o przyznawaniu nagrÃłd oraz wymierzaniu kar porzÄ…dkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoÅ‚y,
wystÄ™puje z wnioskami, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii rady pedagogicznej, w sprawach odznaczeÅ„ nagrÃłd i innych wyrÃłÅ¼nieÅ„ dla nauczycieli oraz pozostaÅ‚ych pracownikÃłw szkoÅ‚y ( art. 39 ust. 3 pkt. 3 ustawa o systemie oÅ›wiaty ).
ustala ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu
Dyrektor szkoÅ‚y w wykonywaniu swoich zadaÅ„ wspÃłÅ‚pracuje z RadÄ… PedagogicznÄ…, RadÄ… RodzicÃłw i ZarzÄ…dem SamorzÄ…du Uczniowskiego.
Dyrektor uczestniczy w zebraniach Rady RodzicÃłw co najmniej dwa razy w roku, w miarÄ™ potrzeb zapraszany jest na zebranie ZarzÄ…du SamorzÄ…du Uczniowskiego.
Dyrektor szkoÅ‚y zawodowej może ponadto, w porozumieniu z organem prowadzÄ…cym szkoÅ‚Ä™, organem sprawujÄ…cym nadzÃłr pedagogiczny oraz wojewÃłdzkim urzÄ™dem pracy, zmieniać lub wprowadzać nowe zawody lub profile ksztaÅ‚cenia zawodowego.
Dyrektor liceum profilowanego, w porozumieniu z organem prowadzącym oraz po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, ustala profile kształcenia prowadzone w tym liceum.
R a d a P e d a g o g i c z n a
-
RadÄ™ PedagogicznÄ… stanowiÄ… wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole oraz pracownicy zakÅ‚adÃłw pracy peÅ‚niÄ…cy funkcjÄ™ instruktorÃłw praktycznej nauki zawodu.
-
Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
-
Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy :
-
zatwierdzanie planÃłw pracy szkoÅ‚y
-
zatwierdzanie wynikÃłw klasyfikacji i promocji uczniÃłw,
-
podejmowanie uchwaÅ‚ w sprawie innowacji i eksperymentÃłw pedagogicznych w szkole
-
ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły,
-
podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia z listy ucznia.
-
do podjÄ™cia uchwaÅ‚ niezbÄ™dne jest quorum w postaci przynajmniej poÅ‚owy czÅ‚onkÃłw rady oraz ich przyjÄ™cie zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osÃłw
S a m o r z Ä… d u c z n i o w s k i
-
W celu zorganizowania wewnÄ™trznego życia szkoÅ‚y oraz wdrożenia wszystkich uczniÃłw do Å›wiadomej dyscypliny, samokontroli i odpowiedzialnoÅ›ci za postÄ™powanie swoje i innych kolegÃłw, w szkole dziaÅ‚a samorzÄ…d uczniowski.
-
Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Samorząd uczniowski reprezentuje Zarząd Samorządu Uczniowskiego
-
Zasady wybierania i dziaÅ‚ania ZarzÄ…du SamorzÄ…du Uczniowskiego okreÅ›la regulamin uchwalony przez ogÃłÅ‚ uczniÃłw w gÅ‚osowaniu rÃłwnym, tajnym i powszechnym. ZarzÄ…d SamorzÄ…du jest jedynym reprezentantem ogÃłÅ‚u uczniÃłw.
-
Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.
-
DziaÅ‚alność samorzÄ…du uczniowskiego polega na podejmowaniu i realizacji przez uczniÃłw w sekcjach konkretnych zadaÅ„ wynikajÄ…cych z ich potrzeb i zainteresowaÅ„, w szczegÃłlnoÅ›ci na tworzeniu warunkÃłw wspÃłlnego życia w szkole.
-
rozwiÄ…zywaniu konfliktÃłw koleżeÅ„skich i organizowaniu wzajemnej koleżeÅ„skie
j pomocy w nauce,
-
planowaniu i organizowaniu rÃłÅ¼norodnych form spÄ™dzania wolnego czasu, inicjowaniu i podejmowaniu prac spoÅ‚ecznie użytecznych na rzecz szkoÅ‚y, klas.
-
Zarząd Samorządu uczniowskiego zwołuje zebrania raz w miesiącu. Zebrania są protokołowane.
-
W zebraniach Zarządu Samorządu może brać udział opiekun Samorządu i dyrektor szkoły jako głos doradczy.
-
Opiekunem Samorządu uczniowskiego jest nauczyciel szkoły wybrany przez młodzież.
-
Samorząd w szkole dla dorosłych w celu wspierania działalności statutowej szkoły może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek. Zasady wydatkowania tych funduszy określa regulamin samorządu.
R a d a R o d z i c Ãł w:
W szkole dla mÅ‚odzieży dziaÅ‚a Rada RodzicÃłw stanowiÄ…ca reprezentacjÄ™ rodzicÃłw uczniÃłw.
1. Postanowienia ogÃłlne.
1) Rada RodzicÃłw zostaÅ‚a powoÅ‚ana do organizowania wspÃłÅ‚dziaÅ‚ania rodzicÃłw w realizacji zadaÅ„ wychowawczych i opiekuÅ„czych szkoÅ‚y.
2) Zasady tworzenia rady rodzicÃłw uchwala ogÃłÅ‚ rodzicÃłw uczniÃłw szkoÅ‚y
2. Struktura Rady RodzicÃłw.
1) RadÄ™ RodzicÃłw tworzÄ… przedstawiciele rad klasowych .
2) Rada RodzicÃłw w ciÄ…gu 2 tygodni od pierwszego zebrania organizacyjnego dokona wyboru prezydium.
3. Rada RodzicÃłw uchwala regulamin swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci, ktÃłry nie może być sprzeczny ze statutem szkoÅ‚y.
1) Rada RodzicÃłw może wystÄ™pować do Rady Pedagogicznej i dyrektora szkoÅ‚y z wnioskami i opiniami dotyczÄ…cymi wszystkich spraw szkoÅ‚y.
2) Rada RodzicÃłw wydaje opiniÄ™ o pracy nauczyciela ubiegajÄ…cego siÄ™ o awans zawodowy na stopieÅ„ nauczyciela kontraktowego i mianowanego,
3) Dyrektor szkoÅ‚y zwraca siÄ™ do Rady RodzicÃłw, z proÅ›bÄ… o wydanie opinii o pracy nauczyciela w ciÄ…gu 14 dni,
4) Jeżeli Rada RodzicÃłw nie przedstawi swojej opinii, nie wstrzymuje to postÄ™powania w celu dokonania oceny dorobku zawodowego nauczyciela.
4. W celu wspierania dziaÅ‚alnoÅ›ci statutowej szkoÅ‚y, Rada RodzicÃłw może gromadzić fundusze z dobrowolnych skÅ‚adek rodzicÃłw oraz innych źrÃłdeÅ‚.
5. Zasady wydatkowania funduszy Rady RodzicÃłw okreÅ›la regulamin, o ktÃłrym mowa w art. 53 ust. 3 (ustawa o systemie oÅ›wiaty).
Osoby peÅ‚niÄ…ce funkcje kierownicze w Zespole SzkÃłÅ‚ Rolniczych w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej:
od 01.09.2006r. Jolanta Bilińska - DYREKTOR
Telefon: /071/317-20-83
Fax: /071/317-20-83
OÅ›wiadczenie Dyrektora w sprawie prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej przez małżonokÃłw na terenie Powiatu Åšredzkiego oraz informacja w sprawie zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych powiatu
MAJÄ„TEK I STRUKTURA WÅASNOÅšCIOWA JEDNOSTKI
Patrz - MAJÄ„TEK I STRUKTURA WÅASNOÅšCIOWA POWIATU
TRYB DZIAÅANIA JEDNOSTKI
Sekretariat szkoÅ‚y czynny jest od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w godz. 8.00 “ 15.00
SPOSOBY PRZYJMOWANIA I ZAÅATWIANIA SPRAW
Rada pedagogiczna może podjąć uchwaÅ‚Ä™ upoważniajÄ…cÄ… dyrektora szkoÅ‚y do skreÅ›lenia ucznia z listy uczniÃłw na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy o systemie oÅ›wiaty oraz w przypadkach okreÅ›lonych w statucie szkoÅ‚y. SposÃłb zaÅ‚atwiania sprawy zgodny z art. 35 i nastÄ™pnymi KPA. PostÄ™powanie administracyjne zgodnie z art. 61 i nastÄ™pne KPA. Inne sprawy rozwiÄ…zywane i zaÅ‚atwiane sÄ… zgodnie z odrÄ™bnymi przepisami.
Organy odwoławcze - Starosta Powiatu Średzkiego i Dolnośląski Kurator Oświaty.
STAN PRZYJMOWANYCH SPRAW, KOLEJNOŚĆ ICH ZAÅATWIANIA LUB ROZSTRZYGANIA
SPORZÄ„DZANE SPRAWOZADANIA
KONTROLE ORAZ WYSTAPIENIA, STANOWISKA, WNIOSKI I OPINIE PODMIOTÃśW KONTROLUJÄ„CYCH
TREÅšCI INNYCH WYSTÄ„PIEÅĆ.
REJESTRY I EWIDENCJE
Wszystkie akta przechowywane w komÃłrce organizacyjnej po ich zaÅ‚atwieniu przekazuje siÄ™ do archiwum zakÅ‚adowego. Akta spraw ostatecznie zaÅ‚atwionych ktÃłre sÄ… nadal potrzebne po dokonaniu formalnoÅ›ci i zarejestrowaniu ich w ewidencji archiwum zakÅ‚adowego przenosi siÄ™ do komÃłrki organizacyjnej w celu zaÅ‚atwienia spraw /np. sporzÄ…dzenie duplikatu Å›wiadectwa, wystawienie zaÅ›wiadczenia o zarobkach Rp-7, itp./
- ewidencja osobowa pracownikÃłw
- rejestr uczniÃłw wszystkich typÃłw szkÃłÅ‚
- rejestr przyznanych nagrÃłd
- rejestr przyznanych odznaczeÅ„ i wyrÃłÅ¼nieÅ„
- rejestr chorÃłb zawodowych
- rejestr wnioskÃłw o staż zawodowy
- rejestr aktÃłw nadania stopnia awansu zawodowego
- rejestr legitymacji pracowniczych i uczniowskich
- rejestr dyplomÃłw
- rejestr świadectw
- rejestr wydanych czekÃłw
Rejestry zamieszczone od pkt. 1 do 7 udostÄ™pniane sÄ… osobom, ktÃłrych one dotyczÄ… lub ich przedstawicielom ustawowym. Osobom trzecim informacje nie sÄ… udostÄ™pniane ze wzglÄ™du na ochronÄ™ danych osobowych. Natomiast rejestry od nr 8-11 nie sÄ… objÄ™te ochrona danych osobowych.
Wykaz kadry pracowniczej w Zespole SzkÃłÅ‚ Rolniczych